Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Dezodorant czy antyperspirant – co wybrać i jak to właściwie działa?

28 czerwca 2021

Każdy z nas codziennie używa jednego z tych produktów. Nie wyobrażamy sobie dnia bez tego odświeżenia i kontroli. Jednak większość z nas nawet nie zwraca uwagi, czy właśnie używa dezodorantu czy antyperspirantu! Jest to znacząca różnica, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Jednak właściwie czym różnią się obie te opcje? To kluczowa kwestia, która pozwoli nam na przyszłość świadomie zdecydować, co jest dla nas lepsze! Przejdźmy więc do rzeczy!

Dezodorant – jak działa i jakie są jego rodzaje?

Przede wszystkim dezodorant to produkt, który ma za zadanie zamaskować zapach potu. W jego skład wchodzi w większości alkohol, substancje zapachowe oraz środki antybakteryjne. Działanie dezodorantu opiera się na zabijaniu bakterii na skórze i niwelowaniu zapachu potu, który powstaje na ciele. W żadnym wypadku nie hamują pocenia. Mają dość krótkotrwałe i lekkie działanie. Są dostępne dezodoranty w aerozolu, kulce bądź sztyfcie. Wyróżnia się także kilka typów, np. niepozostawiające żółtych plam. Dezodoranty można kupić w każdym sklepie i są bardzo szeroko dostępne.

Antyperspirant – jak działa i jakie są jego rodzaje?

Antyperspirant także zawiera w sobie substancje zapachowe i bakteriobójcze. Jednak jego działanie jest o tyle silniejsze, że nie tylko maskuje zapach potu, ale niweluje jego wydzielanie przez gruczoły potowe. Dzieje się tak przez zawartość odpowiednich substancji chemicznych. Zazwyczaj są to alkaliczne sole glinu. Gdy tylko skóra się rozgrzewa bądź zapanuje wilgoć, antyperspirant zwęża gruczoły i hamuje wydzielanie potu. Jest też dużo bardziej wytrzymały niż dezodorant. Często widzimy na opakowania antyperspirantu, że działa nawet 72h! Prawda jest taka, że działa dopóki nie zmyjemy go ze skóry, tak więc należy stosować go codziennie.

Co jest lepsze – antyperspirant czy dezodorant?

Zdecydowanie mocniejszy i długotrwały jest antyperspirant. Jednak osoby, które nie mają problemu z poceniem się i nie potrzebują aż takiego działania mogą z powodzeniem korzystać z dezodorantów. Niektóre osoby kierują się także tym, jakie zapachy lubią. Czasem chcemy czegoś nawet bezzapachowego, aby nie krzyżowało się z naszymi perfumami. Tak więc wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb! Oba produkty mogą świetnie działać i stać się naszymi ulubionymi, ale sami musimy je przetestować. Tak najłatwiej będzie podjąć nam decyzję! Więcej pielęgnacyjnych i kosmetycznych tematów na stronie: www.leafy.pl.

Redakcja beading.com.pl

Zespół redakcyjny w "Beading" składa się z osób, które pasjonują się dostarczaniem praktycznych wskazówek i inspiracji w różnych dziedzinach życia codziennego. Dzięki różnorodnym kompetencjom w zakresie domu, finansów, stylu życia, mody i urody, każdy członek zespołu wnosi własną, unikalną perspektywę na platformę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy warto używać perfum arabskich
Jak efektywność zawodowa zależy od snu
Nowoczesne systemy kominowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nowoczesne systemy kominowe