beading.com.pl

Strona o lifestylu, domu i modzie.

Dom

Jak być bogiem swojego snu?

Na zdrowy sen składa się wiele czynników: przewietrzone wnętrze, odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w naszej sypialni, świeża i pachnąca pościel, brak chrapiącej osoby obok, nieprzerywanie naszego snu przez imprezujących sąsiadów, albo budzące się co chwila dziecko, wygodna piżama, ale równie ważny jest mądry i odpowiedzialny wybór łóżka do sypialni.
Żeby nasze łóżko było idealną ostoją naszego snu, musimy się skupić na dwóch podstawowych czynnikach: na odpowiednio dobranej poduszce i na dobrze dobranym materacu. Uważam, że na tych dwóch rzeczach nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ jeśli o nie odpowiednio zadbamy będą nam służyć długie lata, a odpowiednia jakość tych rzeczy sprawi, że przez te długie lata nasz sen będzie spokojny i owocny, a rano będziemy się czuć niepołamani i wypoczęci.

Jak dobrać poduszkę?

Najpierw musimy się zastanowić nad tym, jaką pozycję w czasie snu przyjmujemy najczęściej. Czy śpimy na boku, czy na plecach, czy na brzuchu, czy każdej nocy inaczej. Producenci zalewają nas ofertą poduszek do każdej z tych pozycji. Musimy jednak pamiętać, że nie wystarczy kupić poduszkę np. odpowiednią do spania na lewym boku, ponieważ może się ona okazać dla nas najbardziej niewygodną poduszką świata. Musimy zwrócić uwagę na jej miękkość i wysokość, by były idealne do wszystkich naszych indywidualnych czynników. Czy gra jest warta świeczki? Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranej poduszce dbamy nie tylko o swój kręgosłup (przede wszystkim w odcinku szyjnym), ale i na przykład o nasz staw żuchwowy (odpowiednie rozluźnienie mięśni w trakcie snu może pozytywnie wpływać na redukcję szczękościsku) czy jakość snu naszego partnera (czasem wystarczy zmienić poduszkę na odpowiednią, by przestać chrapać, czy się wiercić w trakcie snu).

Drugą, ważną komponentą naszego łóżka jest materac

Rodzajów materacy mamy na rynku cały ogrom. Jeśli jesteśmy typowej postury możemy się skusić na tzw. materac ze strefami twardości (pięcio- lub siedmiostrefowy). Powinniśmy się zastanowić nad tym, czy dla naszego trybu życia lepszy będzie materac piankowy, czy lateskowy. Powinniśmy się również zastanowić nad tym, czy lepszym rozwiązaniem dla nas będzie materac piankowy, czy sprężynowy. Trzeba również rozważyć wybór pomiędzy twardym a miękkim materacem – ten wybór powinien zależeć od naszej masy ciała, wzrostu i pozycji, w której najczęściej śpimy (tu mamy podział na materace od H1 do H4, gdzie H1 jest dla osób ważących mniej niż 60 kilogramów, a H4 dla osób ważących więcej niż 100 kilogramów). Pamiętajmy, że nie każdy materac jest dla każdego i trzeba go po prostu wypróbować.

Żeby nasz wydatek na materac miał sens, musimy również zadbać o jego odpowiednie podparcie, czyli stelaż. Ma on bezpośredni wpływ na funkcjonalność naszego materaca. Odległość między listwami w naszym stelażu powinna być dopasowana do typu materacu, jaki wybraliśmy (najczęściej jest to gęstość listew między 3 a 4 cm).
Pamiętajmy również, by komponując składowe naszego łóżka, zadbać o to, by pochodziły od dobrych i sprawdzonych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *