Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak efektywność zawodowa zależy od snu

26 października 2023 Jak efektywność zawodowa zależy od snu

Na efektywne funkcjonowanie w sferze zawodowej wpływa wiele różnych czynników. Jednym z nich jest sen. Wypoczęte ciało i umysł są w stanie znacznie poprawić wydajność podczas wykonywania obowiązków służbowych, zagwarantować dużą dozę motywacji i energii do działania.

Sen, a funkcjonowanie w zespole

Nocna regeneracja ma duży wpływ na sferę funkcjonowania psychicznego. Osoby, które się regularnie wysypiają, są bardziej odporne na stres i zdecydowanie lepiej radzą sobie z regulowaniem trudnych emocji. Dzięki temu są w stanie z większą łatwością funkcjonować w grupie. Przewlekłe zmęczenie często staje się przyczyną impulsywności i podejmowania nieracjonalnych decyzji. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych lub w bezpośrednim kontakcie z klientami.

Czy sen wpływa na zdolność koncentracji?

Jednak najważniejsza kwestia związana ze snem to funkcjonowanie poznawcze:

  • pamięć –  podczas snu zachodzi proces konsolidacji pamięci. Podczas niego informacje przenoszone są do pamięci długotrwałej i utrwalane;
  • ryzyko błędu – osoby śpiące zalecane 7-8 godzin, na wygodnym materacu i ergonomicznej poduszce, zdecydowanie rzadziej popełniają niebezpieczne błędy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników korzystających z pojazdów i maszyn;
  • koncentracja – wyspany umysł jest w stanie z większą łatwością się skupić i skoncentrować na wyznaczonym zadaniu. Dzięki temu wszystkie punkty na liście do wykonania na dany dzień można zrealizować zdecydowanie szybciej;
  • kreatywność – sen wpływa również na kreatywne myślenie i szukanie nowych rozwiązań.

Wyspane ciało, to zdrowe ciało!

Na efektywność w pracy wpływa nie tylko prawidłowe funkcjonowanie sfery psychicznej, ale również fizycznej. Ból kręgosłupa utrudnia wykonanie obowiązków zawodowych nie tylko pracownikom fizycznym, ale również biurowym! Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie ciału jak najlepszych warunków do spania. W sypialni przede wszystkim powinien znaleźć się wygodny materac, dzięki któremu możliwe będzie niezakłócone spanie przez całą noc. Nieprzerwany sen jest zdecydowanie bardziej efektywny. Poza tym, podłoże do spania ma za zadanie podpierać całe plecy w taki sposób, aby mięśnie mogły pozostać rozluźnione. Znacznie minimalizuje to ryzyko bólu kręgosłupa związanego z nadmiernym napięciem lub nieprawidłową postawą. Najlepsze efekty można uzyskać dzięki połączeniu dbania o higienę sypialnianą z regularną aktywnością fizyczną i zdrową dietą. Jest to recepta na zapewnienie sobie doskonałego samopoczucia, pozwalającego na komfortowe funkcjonowanie w pracy, a także w innych sferach życia.

Efektywność zawodowa w dużej mierze zależy od zdrowego stylu życia, a w tym – przede wszystkim właśnie od snu. Warto więc dobrze wyposażyć swoją sypialnię, kłaść się do łóżka o regularnych porach i umieścić wypoczynek na liście swoich priorytetów.
 
 Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl

Redakcja beading.com.pl

Zespół redakcyjny w "Beading" składa się z osób, które pasjonują się dostarczaniem praktycznych wskazówek i inspiracji w różnych dziedzinach życia codziennego. Dzięki różnorodnym kompetencjom w zakresie domu, finansów, stylu życia, mody i urody, każdy członek zespołu wnosi własną, unikalną perspektywę na platformę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy warto używać perfum arabskich
Jak efektywność zawodowa zależy od snu
Nowoczesne systemy kominowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nowoczesne systemy kominowe