beading.com.pl

Strona o lifestylu, domu i modzie.

Nowoczesne systemy kominowe
Lifestyle

Nowoczesne systemy kominowe- jakie są ich rodzaje i co trzeba o nich wiedzieć?

Systemy kominowe pełnią niezwykle istotną funkcję w każdym gospodarstwie domowym. To od nich zależy bezpieczeństwo mieszkańców. Komin musi być dostosowany do danego rodzaju urządzenia grzewczego. Spotkać możemy przede wszystkim tradycyjne kominy murowane, jak i coraz popularniejsze kominy systemowe. Te drugie składają się z prefabrykowanych elementów, które możemy w prosty sposób złożyć, bez konieczności korzystania z usług fachowców.

Co należy wiedzieć o kominie?

Komin służy do sprawnego odprowadzania spalin oraz dymu z obiektu. Ponadto, poprzez komin na zewnątrz wydobywa się także zużyte powietrze. Jeżeli korzystamy z urządzeń z zamkniętą komorą spalania, komin ma wówczas za zadanie także doprowadzać do niej powietrze. Kominy dzieli się na te spalinowe, dymowe oraz wentylacyjne. Spalinowe odprowadzają spaliny z kotłów olejowych oraz gazowych, natomiast dymowe odprowadzają spaliny z kotłów na paliwo stałe, w których to pojawia się zarówno para wodna, jak i sadza. Jeśli chodzi o te wentylacyjne, to służą one do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza z wnętrza budynku. Ponadto odpowiadają one za cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Systemy kominowe- czym są, rodzaje

Systemy kominowe cieszą się rosnącą popularnością. Produkty te sprawnie odprowadzają wszelkiego rodzaju spaliny, bez względu na rodzaj paliwa, jakim zasilane jest urządzenie grzewcze. Takie kominy składają się z gotowych prefabrykowanych części. System kominowy wystarczy tylko złożyć, korzystając z dołączonej instrukcji. W skład systemu wchodzi obudowa oraz wkład kominowy.

Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do budowy komina, to można wymienić systemy:

 • betonowe- tworzone z kształtek betonu lekkiego,

 • murowane- budowane z cegły klinkierowej, ceramicznej tudzież licowej. Niekiedy do ich konstrukcji używa się ceramicznych pustaków,

 • stalowe- są to systemy, w których składzie znajdują się kominy stalowe dwuścienne, kwasoodporne przewody oraz wkłady kominowe.

Co ważne, dostępne systemy kominowe mogą być jednowarstwowe (w murowanej obudowie), jak i dwuwarstwowe (wewnętrzny przewód spalinowy otoczony jest izolacją termiczną). Stalowa budowa z blachy szlachetnej tworzy natomiast zewnętrzną warstwę. Kominy mogą znaleźć się w różnych strefach obiektu. Wyróżniamy te wewnętrzne, zewnętrzne czy wolnostojące. Bogatą ofertę systemów kominowych ma między innymi firma Pekabet. W jej ofercie znajdują się takie systemy jak:

 • system kominowy Fire,

 • system kominowy Uniwersal,

 • system kominowy Peka (premium),

 • system kominowy duo-dwudymowy,

 • system kominowy Turbo Keramik,

 • system kominowy Turbo Inox,

 • system kominowy Inox- jednościenny,

 • system kominowy Inox- dwuścienny.

Jeśli chodzi o same przewody kominowe, to mogą mieć one formę okrągłą, owalną czy prostokątną.

Wkłady stosowane w kominach systemowych

Wkłady odpowiadają za odprowadzenie spalin i zapewnienie szczelności komina. Materiał ich wykonania musi być odporny na wysokie temperatury, jak i żrące spaliny. W sprzedaży znajdują się wkłady żaroodporne oraz wkłady kwasoodporne. Pomiędzy obudową a wkładem zazwyczaj znajduje się materiał izolacyjny, np. wełna mineralna. Czasem przestrzeń ta pozostaje pusta, gdyż ma pełnić funkcję kanału, który doprowadza powietrze do spalania.

Systemy kominowe to nowoczesne rozwiązanie o licznych zaletach, po które warto sięgnąć.