Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Nowoczesne systemy kominowe- jakie są ich rodzaje i co trzeba o nich wiedzieć?

3 sierpnia 2023 Nowoczesne systemy kominowe


Systemy kominowe pełnią niezwykle istotną funkcję w każdym gospodarstwie domowym. To od nich zależy bezpieczeństwo mieszkańców. Komin musi być dostosowany do danego rodzaju urządzenia grzewczego. Spotkać możemy przede wszystkim tradycyjne kominy murowane, jak i coraz popularniejsze kominy systemowe. Te drugie składają się z prefabrykowanych elementów, które możemy w prosty sposób złożyć, bez konieczności korzystania z usług fachowców.

Co należy wiedzieć o kominie?

Komin służy do sprawnego odprowadzania spalin oraz dymu z obiektu. Ponadto, poprzez komin na zewnątrz wydobywa się także zużyte powietrze. Jeżeli korzystamy z urządzeń z zamkniętą komorą spalania, komin ma wówczas za zadanie także doprowadzać do niej powietrze. Kominy dzieli się na te spalinowe, dymowe oraz wentylacyjne. Spalinowe odprowadzają spaliny z kotłów olejowych oraz gazowych, natomiast dymowe odprowadzają spaliny z kotłów na paliwo stałe, w których to pojawia się zarówno para wodna, jak i sadza. Jeśli chodzi o te wentylacyjne, to służą one do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza z wnętrza budynku. Ponadto odpowiadają one za cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Systemy kominowe- czym są, rodzaje

Systemy kominowe cieszą się rosnącą popularnością. Produkty te sprawnie odprowadzają wszelkiego rodzaju spaliny, bez względu na rodzaj paliwa, jakim zasilane jest urządzenie grzewcze. Takie kominy składają się z gotowych prefabrykowanych części. System kominowy wystarczy tylko złożyć, korzystając z dołączonej instrukcji. W skład systemu wchodzi obudowa oraz wkład kominowy.

Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do budowy komina, to można wymienić systemy:

 • betonowe- tworzone z kształtek betonu lekkiego,

 • murowane- budowane z cegły klinkierowej, ceramicznej tudzież licowej. Niekiedy do ich konstrukcji używa się ceramicznych pustaków,

 • stalowe- są to systemy, w których składzie znajdują się kominy stalowe dwuścienne, kwasoodporne przewody oraz wkłady kominowe.

Co ważne, dostępne systemy kominowe mogą być jednowarstwowe (w murowanej obudowie), jak i dwuwarstwowe (wewnętrzny przewód spalinowy otoczony jest izolacją termiczną). Stalowa budowa z blachy szlachetnej tworzy natomiast zewnętrzną warstwę. Kominy mogą znaleźć się w różnych strefach obiektu. Wyróżniamy te wewnętrzne, zewnętrzne czy wolnostojące. Bogatą ofertę systemów kominowych ma między innymi firma Pekabet. W jej ofercie znajdują się takie systemy jak:

 • system kominowy Fire,

 • system kominowy Uniwersal,

 • system kominowy Peka (premium),

 • system kominowy duo-dwudymowy,

 • system kominowy Turbo Keramik,

 • system kominowy Turbo Inox,

 • system kominowy Inox- jednościenny,

 • system kominowy Inox- dwuścienny.

Jeśli chodzi o same przewody kominowe, to mogą mieć one formę okrągłą, owalną czy prostokątną.

Wkłady stosowane w kominach systemowych

Wkłady odpowiadają za odprowadzenie spalin i zapewnienie szczelności komina. Materiał ich wykonania musi być odporny na wysokie temperatury, jak i żrące spaliny. W sprzedaży znajdują się wkłady żaroodporne oraz wkłady kwasoodporne. Pomiędzy obudową a wkładem zazwyczaj znajduje się materiał izolacyjny, np. wełna mineralna. Czasem przestrzeń ta pozostaje pusta, gdyż ma pełnić funkcję kanału, który doprowadza powietrze do spalania.

Systemy kominowe to nowoczesne rozwiązanie o licznych zaletach, po które warto sięgnąć.

Redakcja beading.com.pl

Zespół redakcyjny w "Beading" składa się z osób, które pasjonują się dostarczaniem praktycznych wskazówek i inspiracji w różnych dziedzinach życia codziennego. Dzięki różnorodnym kompetencjom w zakresie domu, finansów, stylu życia, mody i urody, każdy członek zespołu wnosi własną, unikalną perspektywę na platformę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy warto używać perfum arabskich
Jak efektywność zawodowa zależy od snu
Nowoczesne systemy kominowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nowoczesne systemy kominowe