beading.com.pl

Strona o lifestylu, domu i modzie.

Dom Finanse

Działania i koszty związane z remontem mieszkania

Remont mieszkania to działania niekiedy znacznie obciążające budżet inwestora. Aranżacja powierzchni, przekształcenie jej do potrzeb użytkowników, jak również naprawy instalacji czy wymiany poszczególnych elementów mogą pochłonąć spora część zasobów pieniężnych, jak również czasu i poświęcenia pracowników. Jak stworzyć plan remontu? Co uwzględnić podczas jego projektowania?

Co należy wliczyć w koszty remontu mieszkania?


Remont mieszkania, jego wielkość, długość oraz zapotrzebowanie ściśle uzależnione jest od zaplanowanych prac oraz stanu obecnego wnętrza. Przygotowując się do prac należy stworzyć szczegółowy plan, dotyczący rodzaju prac, wykorzystywanych metod i technik, jak również potrzebnych narzędzi i sprzętów budowlanych. W projekcie tym powinny być także wyszczególnione poszczególne koszty i zapotrzebowanie finansowe.


Jakie etapy remontu można wyróżnić?


Do najczęściej stosowanych działań, mających na calu odnowienie, odrestaurowanie, jak również zapewnienie bezpieczeństwa podczas użytkowania powierzchni są:


– sprawdzenie i ewentualne naprawy wszystkich instalacji – remont mieszkania starego lub zakupionego na rynku wtórym wymaga sprawdzeni wszelkich instalacji elektryczny, jak również rur doprowadzających wodę. Działania te nie nalezą do najtańszych, a wykonując je należy uwzględnić prace dodatkowe takie jak kucie płytek, usuwanie paneli, ponowne gruntowanie, malowanie, układanie elementów ceramiki, itp.
– remont łazienki – działania, które pochłaniają najwięcej czasu. Do głównych zadań wykonywanych podczas prac łazienkowych zalicza się: nałożenie izolacji, poziomowanie, gruntowanie, układanie płytek, bały montaż obejmujący instalowanie toalety, wanny, prysznica, umywalki, pralki, i innych. Ustawienie mebli, drzwi, wykonani podłogi, jak również zamontowanie odpowiedniej klimatyzacji i odpowietrzeń.
– remont kuchni – działania związane z urządzaniem i aranżacją kuchni powiązane są zarówno ze sprawdzenie połączeń gazowych, elektrycznych, oświetleniowych z wykonaniem części wizualno- estetycznej. Dobranie i zamontowanie mebli, wykonanie podłogi, instalacja urządzeń AGD, jak również prace wykończeniowe to podstawowe elementy remontu tej przestrzeni.


– remont salonu – czynności związane z urządzaniem salonu to przede wszystkim gruntowanie, malowane, tapetowanie ścian, układanie podłogi, aranżacja i dopasowanie mebli, instalacje sprzętu RTV, dopełnienie aranżacji dodatkami.


Koszty remontu mieszkania uzależnione są przede wszystkim od wielkości powierzchni. Ciężko jednoznacznie określić wydatki, gdyż każde mieszkanie potrzebuje innych działań. Szczegółowy, całościowy remont mieszkania mieszczącego się w przedziale 50-55m2 to koszty zaczynające się od sumy około 80 000 zł.


Co wpływa na koszty remontu?


Oprócz wielkości mieszkania na ostateczną cenę prac remontowych wpływa wiele innych czynników. Są nimi m.in.:
– lokalizacja w jakiej znajduje się mieszkanie – koszty poszczególnych usług oraz materiałów budowlanych,
– jakość wykonywanych usług,
– jakość zakupionych materiałów,
– wielkość ekipy remontowej,
– ilość dodatków i zaawansowanie sprzętów elektronicznych,
– styl wykończenia, itp.