Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Organizacja pogrzebu, czyli jak radzić sobie w trudnych chwilach

7 października 2022 Organizacja pogrzebu


Organizacja pogrzebu wiąże się z załatwieniem kilku formalności. Co nie jest łatwe, podczas gdy niedawno straciło się bliską i cenną osobę. Podpowiadamy, jak zorganizować pogrzeb krok po kroku oraz jaki jest szacowany całkowity koszt pogrzebu. Dowiedz się więcej na dany temat, aby mieć o jedno zmartwienie mniej!

Krok pierwszy: karta zgonu 

W pierwszej kolejności, po śmierci bliskiego należy zawiadomić o tym lekarza. Robi się to w przychodni rejonowej. Ważne – powinien to być doktor, który w przeciągu 30 ostatnich dni od daty śmierci leczył zmarłego. Gdy nie jest to możliwe, to należy zadzwonić na karetkę. 

Ciało zmarłego może przebywać w domu do 72 godzin. Jeśli zmarły odszedł przez chorobę zakaźną czas ten skraca się do 24 h.

Krok drugi: zakład pogrzebowy

Następnym krokiem jest wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Istotne przy tym jest sprawdzenie opinii osób, które już skorzystały z usług danej firmy oraz przeanalizowanie ich oferty. 

Jeśli poszukujesz informacji na temat zakładów pogrzebowych w okolicach Gdyni, to znajdziesz je tutaj: o trójmiejskich zakładach pogrzebowych.

Gdy wybierzemy właściwą firmę należy się z nią skontaktować i umówić. Można to zrobić dopiero wtedy, gdy posiadamy już kartę zgonu! Zakład pogrzebowy pomoże z organizacją pogrzebu oraz przewiezie ciało do kostnicy. Co oprócz karty zgonu należy dostarczyć zakładowi? Dowód osobisty zmarłego, jego NIP oraz legitymację ZUS oraz zaświadczenie o zatrudnieniu lub ostatni odcinek pobieranej renty lub emerytury.

Krok trzeci: zgłoszenie w urzędzie stanu cywilnego oraz w zarządzie cmentarza

Do USC należy udać się w celu uzyskania aktu zgonu w ciągu trzech dni od daty śmierci. Jeśli zmarły odszedł z powodu choroby zakaźnej, to trzeba to zgłosić w Urzędzie do 24 godzin od śmierci. Akt zgonu daje prawo do uzyskania zasiłku pogrzebowego oraz ubezpieczenia. Udając się do urzędu stanu cywilnego należy zabrać ze sobą: dowód osobisty zmarłego oraz kartę zgonu. Należy pamiętać o konieczności wystawienia 3 odpisów aktu zgonu, które mogą być potrzebne do uzyskania pieniędzy z polisy na życie lub do postępowania spadkowego. 

Akt zgonu oraz kartę zgonu należy dostarczyć także do kancelarii parafialnej lub do zarządu cmentarza. Gdy organizuje się pogrzeb katolicki trzeba również zabrać w to miejsce zaświadczenie o udzielaniu sakramentu wiatyku i chorych.

Krok czwarty: Organizacja pogrzebu

W organizacji pogrzebu pomaga zatrudniony do tego zakład. To z jego pracownikami można ustalić szczegóły dotyczące pochówku. Są to elementy, takie jak: rodzaj ceremonii, data i miejsce pogrzebu, czy dojdzie do kremacji, jeśli tak to kiedy, ustala się również również rodzaje kwiatów, wieńców, trumnę, urnę, klepsydry, nekrologii, ubranie zmarłego i jego pielęgnacje oraz inne usługi, które oferuje dana firma pogrzebowa.

Organizacja pogrzebu – całkowity koszt pogrzebu

Całkowity koszt pogrzebu może mieścić się w różnych kwotach. Zależne to jest od okoliczności pogrzebu, wybranych usług i akcesoriów funeralnych oraz od regionu Polski. Jednak, zazwyczaj koszt ten mieści się w 4000 zł, czyli w kwocie, która wypłacana jest w ramach zasiłku pogrzebowego.

Redakcja beading.com.pl

Zespół redakcyjny w "Beading" składa się z osób, które pasjonują się dostarczaniem praktycznych wskazówek i inspiracji w różnych dziedzinach życia codziennego. Dzięki różnorodnym kompetencjom w zakresie domu, finansów, stylu życia, mody i urody, każdy członek zespołu wnosi własną, unikalną perspektywę na platformę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czy warto używać perfum arabskich
Jak efektywność zawodowa zależy od snu
Nowoczesne systemy kominowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Nowoczesne systemy kominowe