Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak dobrać lampę do wnętrza?

8 września 2020

Każdy z nas ma swój własny, niepowtarzalny styl. Gdy urządzamy dom lub mieszkanie, chcemy przekazać mu cząstkę siebie i sprawić, żeby wnętrza choć trochę nas odzwierciedlały. Niezwykle ważnym elementem każdego pomieszczenia jest oświetlenie. Jego odpowiednie rozmieszczenie sprawia, że czujemy się dobrze i możemy wykonywać różne czynności, nawet gdy zapadnie zmrok. Jednak jak dobrać lampę do wnętrza, aby nie tylko spełniała swoje podstawowe zadanie, ale także ładnie wyglądała i była funkcjonalna?

Dobieranie lampy do stylu wnętrza

Przede wszystkim musimy pomyśleć, w jakim stylu urządzamy nasze pomieszczenie. Jeśli preferujemy styl nowoczesny, niech nasza lampa będzie duża i wyróżniająca się swoim kształtem. Niekoniecznie sprawdzi się tutaj stojąca lampa ze staroświeckim abażurem, bardziej taka wykonana z drucików lub podwójna, z błyszczącymi kloszami. Możemy także śmiało eksperymentować z barwą. Bardzo ładnie wyglądają lampy w zdecydowanych kolorach, takich jak czerwony lub granatowy.
Jeśli jednak wolimy przytulniejsze wnętrza np. w stylu skandynawskim, powinniśmy postawić na modele w jasnej kolorystyce, które dają dużo światła. Chociaż biele i szarości mogą kojarzyć się z chłodem, to w połączeniu z drewnem dają bardzo przyjemny efekt.

Lampa a funkcjonalność

Jednak nie tylko styl pomieszczenia jest ważny. Musimy się także zastanowić, jaka jest jego funkcja.
W kuchni idealnie sprawdzą się nieduże okrągłe lampy LED, umieszczone wysoko na suficie. Dają one odpowiednio dużo światła, są dyskretne, a przy tym nie zawadzają, gdy gotujemy lub jemy.
W salonie możemy pozwolić sobie na więcej opcji. Tutaj sprawdzi się zarówno lampa stojąca w rogu pokoju, dyskretna, ale wyróżniająca się swoim kształtem, jak i sufitowa z dużym kloszem.
W pokoju nastolatka lub studenta, najważniejszą lampą będzie ta stojąca na biurku. Powinna być ona wygodna w użytkowaniu, najlepiej z ruchomym ramieniem. Takie ramię pozwala na odpowiednie ustawienie oświetlenia podczas odrabiania zadań domowych lub pisania sprawozdań. Lampa ta doskonale sprawdzi się także w domowym biurze lub na stole, który służy nam do pracy.


Na oświetlenie w łazience powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Tutaj absolutnie nie sprawdzi się lampa stojąca na podłodze, gdyż bardzo łatwo o zachlapanie jej wodą lub przewrócenie na śliskich kafelkach. Zdecydowanie lepszą opcją jest oświetlenie sufitowe lub lampka stojąca wysoko na szafce, w dużej odległości od źródła wody.
Sypialnia jest miejscem, w którym przede wszystkim śpimy. Światło powinno mieć w niej ciepły odcień. Doskonale sprawdzą się tu małe lampki, montowane przy ramie łóżka. Wiele osób lubi w nim czytać, dlatego oświetlenie najlepiej montować tak, abyśmy czytając nie rzucali cienia na książkę lub laptopa.


W przedpokoju najlepsza będzie lampa zamontowana na suficie, szeroko oświetlająca całe pomieszczenie. Jest to miejsce, gdzie przebywamy krótko, lecz intensywnie, często witamy gości, dlatego powinno być dobrze oświetlone. Doskonale nada się tutaj zimniejsze światło.

Dobierając lampę do wnętrza, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejsze jednak, aby pomieszczenie było dobrze oświetlone, a lampa nie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu domowników.

Redakcja beading.com.pl

Zespół redakcyjny w "Beading" składa się z osób, które pasjonują się dostarczaniem praktycznych wskazówek i inspiracji w różnych dziedzinach życia codziennego. Dzięki różnorodnym kompetencjom w zakresie domu, finansów, stylu życia, mody i urody, każdy członek zespołu wnosi własną, unikalną perspektywę na platformę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

poduszki do sypialni
Dywany wełniane z Polski

Dywany wełniane z Polski

30 października 2021

Roboty automatycznie sprzątające dom

Jesteś zainteresowany reklamą?

Roboty automatycznie sprzątające dom