Kolejny etap w życiu – własne mieszkanie
Poznajesz swoją drugą połówkę, pojawiają się dzieci, ale gnieździcie się razem z rodzicami, bądź sami w małym wynajmowanym mieszkaniu. Dostajesz wymarzoną pracę w większym mieście tuż po studiach i chcesz uniezależnić się od garnuszka rodziców. Po latach mieszkania w jednym miejscu chcesz w końcu coś zmienić. Tych kilka sytuacji, jak i wiele innych podobnych, ma swój wspólny mianownik – chęć posiadania własnych czterech ścian.
Fundusze na zakup mieszkania
Chęć zmian jest zawsze dobra, choć w tym przypadku, już na samym początku, może pojawić się problem. Jest nim nic innego, jak posiadanie funduszy na zakup własnego mieszkania. O ile masz na to odłożone pieniądze czy choćby rodzice oferują, że ci je dadzą, to ta kwestia sama się rozwiązuje. Ale co w momencie, gdy nie masz pieniędzy? Wtedy pojawia się rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób a jest to nic innego, jak kredyt na mieszkanie.
Kredyt mieszkaniowy – jak się w tym odnaleźć?
Podjąłeś już decyzję, że skorzystasz z kredytu. I wtedy pojawia się milion pytań: z jakiego kredytu skorzystać, na jaką kwotę, gdzie go wziąć, jaki rodzaj spłaty będzie ci najbardziej odpowiadać itp. Dlatego na samym początku, dobrze sprecyzować swoje wstępne oczekiwania, skonsultować je z bliskimi i spróbować odpowiedzieć sobie na zadawane przez siebie pytania o wybór kredytu. Pomocne w rozwiązaniu będzie rozeznanie się w cenach ewentualnych mieszkań, których zakup rozważamy. Takim sposobem uzyskamy odpowiedź jaką kwotę powinien obejmować nasz kredyt. Następnie, dobrze jest ocenić swoje zarobki w pracy, w celu rozeznania się, na jakie miesięczne raty i na jaki termin spłaty jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Taki wstępny plan pozwala nam przejść do wyboru banku, w którym możemy podjąć decyzję co do powzięcia kredytu.
Jak wybrać bank?
Nim dokonasz wyboru, dobrze rozeznać się w ofercie banków. Masz wiele możliwości, by je poznać. Po pierwsze, to pójście do danych placówek bankowych, w których możemy poprosić o przedstawienie oferty, zapytać o interesujące nas kwestie. Równie dobrze możesz to zrobić w domu, przeglądając strony internetowe banków, porównując je i jednocześnie czytając opinie internautów na temat proponowanych ofert bankowych. Warto również zasięgnąć opinii bliskich czy znajomych, którzy korzystali z takiego kredytu, dzięki czemu możemy uzyskać wskazówki, jakiego właściwego wyboru dokonać.
Czas na kredyt!
Wybrałeś mieszkanie do kupienia, oceniłeś swoje możliwości finansowe, dowiedziałeś się wszystkiego o ofertach kredytu w bankach, rozeznałeś się w opiniach innych, rozważyłeś wszystkie za i przeciw, zatem w końcu możesz wziąć kredyt! Jedyne co musisz teraz zrobić, to pozałatwiać w banku wszystkie niezbędne formalności, dograć szczegóły i wyjaśnić ewentualne wątpliwości. W tym momencie oficjalnie rozwiązał się problem funduszy na zakup mieszkania. Nie pozostało ci nic innego, jak tylko cieszyć się z osiągnięcia upragnionego celu i posiadania własnych czterech ścian!