beading.com.pl

Strona o lifestylu, domu i modzie.

Dom

Biżuteria z wyobraźnią

Tradycyjny rynek jubilerski, choć z wieloletnimi tradycjami i bogatym dorobkiem, ma pewnego ważnego konkurenta. Ten pierwszy tworzą przede wszystkim renomowane firmy, choć sektor drobnych wytwórców tradycyjnej biżuterii – głównej złotej i srebrnej, zdobionej szlachetnymi kamieniami, rzadziej platynowej czy ze stali szlachetnej – również odgrywa ważną rolę. Złotnictwo jako rzemiosło artystyczne istniało już w starożytności. Wytwarzano wówczas głównie luksusowe przedmioty codziennego użytku, takie jak srebrne zastawy stołowe, figurki z różnych kruszców czy szkatuły, a także różnego typu ozdoby, na przykład pierścienie, naszyjniki, brosze, naramienniki czy klamry. Z chrześcijaństwem wiążą się nowe zastosowania dla wyrobów jubilerskich – pięknie zdobione kielichy, monstrancje czy relikwiarze. Obecnie rynek ten podlega ścisłym regulacjom i wszelkie jego wytwory muszą być ocechowane przez urząd państwowy zgodnie z obowiązującym prawem probierczym.

Rozwój konkurencji

Ale tuż obok doskonale funkcjonuje i rozwija się konkurencja, czyli rynek biżuterii zupełnie innego typu. Ozdoby handmade, wykonywane z bardzo zróżnicowanych materiałów, cieszą się dużym zainteresowaniem jako niepowtarzalne podkreślenie dokonywanych wyborów modowych czy ciekawych stylizacji. Tworzą go głównie, nie bójmy się tego powiedzieć, osoby z artystycznym zacięciem. Techniki takie jak metaloplastyka czy tworzenie ozdób drewnianych wymagają oczywiście wyuczonego rzemiosła. Są jednak i takie typy biżuterii, które wykonać może samodzielnie każdy, kto tylko ma pomysł i rozwiniętą wyobraźnię estetyczną. Chodzi tu o biżuterię z sutaszu lub z samych koralików. Wystarczy krótka kwerenda, aby się zorientować, jakie bogactwo materiałów oferują sprzedawcy kierujący swą ofertę do osób zainteresowanych ręcznym wytwarzaniem tego typu ozdób.

A popyt na nie jest wciąż duży

Kobiety, którym zależy na nietuzinkowym podkreśleniu swojej urody, chętnie korzystają z ciekawych propozycji uznanych pracowni biżuterii handmade lub realizują własne pomysły w tym zakresie. Materiały potrzebne do tego, aby powstała niepowtarzalna biżuteria z koralików, są niedrogie i łatwo dostępne. Wybór jest przy tym ogromny i wyjątkowo barwny, od naturalnych pereł różnych kształtów i odcieni kolorystycznych, przez kaboszony z kamieni, szklane i akrylowe, kamienie naturalne o dowolnym kształcie i kolorze, japońskie koraliki toho i miyuki oraz kryształy Swarovskiego, po czeskie koraliki i elementy wykończenia z różnych materiałów. Na wielu stronach internetowych znaleźć można również wskazówki krok po kroku, jak zacząć tworzyć własną biżuterię. Dostępne są nawet pakiety startowe w formie wyprawki dla początkujących, dzięki którym można w każdej chwili zacząć swoją przygodę. Dla bardziej zaawansowanych czy dla osób szczególnie zainteresowanych tą tematyką organizowane są kursy tworzenia biżuterii handmade według najnowszych trendów.
Do biżuterii tego typu zaliczyć można także guziki ozdobne, które umożliwiają finezyjne wykończenie propozycji modowych.
A co najważniejsze, jedyne ograniczenie stanowią tu granice wyobraźni.