beading.com.pl

Strona o lifestylu, domu i modzie.

Lifestyle

Jak obliczyć zysk z lokaty?

Obliczenie zysku z lokaty nie jest tak proste, jak by się mogło wydawać. Warto wiedzieć, że oznaczenie, że lokata jest oprocentowana na 2,2% nie jest równoznaczne z tym, że na każdym zainwestowanym tysiącu złotych zarobisz 22. Niestety to jest zagadnienie zdecydowanie bardziej skomplikowane. Jak obliczyć zysk z lokaty? Co trzeba wiedzieć na ten temat, by prawidłowo go wyliczać?

Jak obliczyć zysk z lokaty? – krok po kroku

Oprocentowanie lokat terminowych jest liczone według dość prostego wzoru. Na początek należy obliczyć oprocentowanie netto lokaty w skali roku. By je wyliczyć, należy pomnożyć oprocentowanie nominalne razy (1 − 0,19). Czyli jeśli lokata jest oprocentowana na 4%, to należy obliczyć 4*(1 – 0,19). Wynik to 3,24%. Ten wynik nie uwzględnia jednak aktualnej stopy inflacji, która ma wpływ na wielkość zysku. By obliczyć realną stopę oprocentowania, należy wykorzystać następujący wzór: (1 + oprocentowanie netto) / (1 + stopa inflacji) − 100 procent. Sprawdźmy to na przykładzie, przyjmując, że inflacja wynosi 2,5%, pozostałe cechy lokaty pozostają bez zmian. W takim razie: (1 + 0,0324) / (1 + 0,025) – 1 = 0,0072, czyli 0,72%. Oznacza to, że na lokacie o wspomnianych parametrach zarobimy 72 zł w skali roku z każdych 10 000 zł. Takie wyliczenia są prawidłowe w przypadku lokat, które są zakładane na 12 miesięcy. W rzeczywistości w Polsce niemal nie ma takich ofert. Zdecydowanie częściej spotyka się lokaty na trzy lub sześć miesięcy. Obliczenie zysku z takiej lokaty nie jest szczególnie trudne. Najpierw należy obliczyć roczny zysk, a następnie podzielić go przez 365 dni – bo tyle liczy rok kalendarzowy. Następnie ten wynik należy przemnożyć przez ilość dni, na jaką zakładana jest lokata, czyli np. na 90. Ostatecznie dla lokaty na trzy miesiące o oprocentowaniu rzeczywistym 0,72% obliczenia wyglądają tak: 10000 * 0,0072 / 365 * 90 = 17,75 złotych. W analogiczny sposób można też obliczyć podatek Belki. Tutaj koniecznie warto podkreślić różnicę pomiędzy oprocentowaniem a oprocentowaniem realnym. Im wyższa będzie inflacja, tym mniej można zarobić na samej lokacie. Warto o tym pamiętać, bo inwestowanie pieniędzy jest jednym z wielu sposobów prób ochrony ich wartości. Należy więc mieć świadomość, że rzeczywiste oprocentowanie jest zwykle niższe niż to komunikowane w reklamach.

Specjalne kalkulatory

Nie wszyscy radzą sobie z samodzielnym liczeniem zysków. Nie ma w tym nic dziwnego, bo skomplikowane obliczenia wymagają czasu i pewnych umiejętności matematycznych. Osoby, które chcą szybko uzyskać prawidłowy wynik, mogą po prostu korzystać ze specjalnych kalkulatorów do obliczania zysku z lokaty. Należy wpisać w specjalny formularz długość trwania lokaty, wpłaconą kwotę oraz jej oprocentowanie. Chwilę później aplikacja wyświetli wynik. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy potrzebujesz wyniku natychmiast. Dowiedz się więcej na dobreoszczedzanie.com.

Pamiętaj o podatku

Zyski z lokat są obłożone tzw. podatkiem Belki. Wynosi on 19% i jest automatycznie pobierany przez bank, który przekazuje pieniądze do odpowiedniego urzędu skarbowego. Dzięki temu klient banku nie musi samodzielnie się tym zajmować. Równocześnie jednak trzeba wiedzieć, że taki podatek istnieje. Oznacza to, że w rzeczywistości zarobisz na lokacie kwotę pomniejszoną o jego wysokość. Jeśli chcesz wiedzieć, ile wypłacisz po zakończeniu czasu trwania lokaty, to wystarczy po prostu przemnożyć zainwestowany kapitał przez oprocentowanie oraz odjąć wspomnianą wysokość podatku. Czyli 10 000 *0,04 ­– 19%. Wyliczony w ten sposób kapitał do wypłaty to 10324 zł.