Makrama jest postrzegana jako jeden z wnętrzarskich rekwizytów. Nie da się koło niej przejść obojętnie, ponieważ wzbudza zdumienie, zachwyt oraz dużą chęć wykonania własnej. W sposób niesamowity przemienia wnętrze, które dotychczas było zwyczajne. Jak zrobić makramę samodzielnie? Spróbujmy wyobrazić sobie najzwyklejszy pokój, który wynajmuje student. Biała ściana, regał, biurko i łóżko.
Makrama na ścianie
Nagle na łóżku pojawia się kolorowa narzuta, na regale kwiaty a na ścianie makrama. Nagle wszystko nabiera odpowiedniego życia. Tak samo można odmienić każde wnętrze. Szarości i biele w salonie można zamienić urozmaicając kolorowym dywanem, poduszkami na kanapie i innymi dodatkami. Nagle z nudnego wnętrza, mamy styl boho. Pewnie zastanawiasz się, do jakiego wnętrza będą pasowały makramy? Są to uniwersalne rozwiązania, które można zastosować wszędzie, ponieważ są one po prostu uniwersalne. Spotkać można je zarówno na ścianach w loftach, ale również i chatach górskich. Przytulne pomieszczenie, a zwłaszcza żywe. Dzięki makramie można osiągnąć naprawdę wiele. By wykonać własną, należy posiadać odpowiednie narzędzia.
Narzędzia do stworzenia makramy
Zestaw startowy powinien się składać na pewno z patyka, nożyczek i sznurka. Do nauki będzie to wystarczające. Z czasem oczywiście oczekiwania i wymagania będą wzrastały, ponieważ umiejętności będą też większe. Wówczas dodatkowo przydadzą Ci się małe nożyczki, takie ostre do precyzyjnego cięcia, przydadzą się do chowania niepotrzebnych nitek i przycinania. Miarka krawiecka, dzięki której odmierzysz odpowiednią długość sznurka. Grzebień pozwoli na rozczesanie listków, piórek, czy grzywek. Dodatki z drewna sprawdzą się do wykonywania różnych zawieszek do kwietników. patyki i drążki, gdzie można będzie zawiesić sznurki. Mieszkając blisko morza można znaleźć różne ciekawe drewienka, bursztyn, czy inne kamyki, które bardzo dobrze sprawdzą się w dziele, które będziesz chciał stworzyć. Do wyplatania nadają się różne sznurki, ale tutaj wszystko będzie ostatecznie uzależnione od efektu końcowego, który chcemy osiągnąć. Sznurki bawełniane, jutowe, sizalowe czy syntetyczne. Klienci z reguły wybierają sznurki bawełniane mające grubość od 3 milimetrów do 5 milimetrów. Im cieńsze sznurki, tym mozolniejsza praca z nimi i z samą makramą. Grube sznurki umożliwiają na uzyskanie finezji, dzięki nawet najprostszym splotom prezentują się niezwykle dekoracyjne.
Od nas samych zależy, w jaki sposób wykonamy naszą makramę. Możliwości jest bardzo wiele, ale najważniejsze jest zadowolenie z niej. Na samym początki niekoniecznie będzie od razu to efekt, który chciało się osiągnąć, jednak z czasem i rozwojem swoich umiejętności, z pewnością będziesz w stanie uzyskać zadowalający efekt. W razie konieczności znajdziesz bez problemu w internecie poradniki, które dadzą Ci możliwość zobaczenia i nauczenia się jak dobrze wykonać wybrany przez siebie „projekt”. Najważniejsze to nie poddawać się i realizować swoje pasje. Makramy są w stanie również nas nie tylko dobrze odstresować, ale i zadowolić.